Sista ansökningsdagen LOK-stöd

Den 25 augusti är sista dagen att ansöka om LOK-stöd för våren 2022. LOK-stöd (statligt lokalt aktivitetsstöd) kan sökas av varje idrottsförening, ansluten till något av de specialidrottsförbund som tillhör Riksidrottsförbundet och som bedriver verksamhet för deltagare i åldern 7–25 år. LOK-stödet finns för att stödja föreningsdriven barn- och ungdomsidrott.

Hur ansöker jag om LOK-stöd?

Ansökan om LOK-stöd görs på föreningens IdrottOnline-sida. Samtliga aktiviteter måste närvaroregistreras digitalt. Ansökan kan skickas in av ordförande, kassör och/eller LOK-stödsansvarig firmatecknare och personen måste finnas upplagd i medlemsregistret på föreningens IdrottOnline-sida med någon av dessa roller.

När är sista ansökningsdag för LOK-stöd

LOK-stöd ansöks om två gånger per år.

Ansökan för våren: senast 25 augusti
Ansökan för hösten: senast 25 februari

För mer information om LOK-stöd, se Riksidrottsförbundets hemsida.

Kommunala aktivitetsbidrag

Du kan även kontakta din kommun för att få veta mer om din kommuns aktivitetsbidrag. Observera att de kommunala bidragen i många fall inte har samma regler som statliga. Det kan skilja på exempelvis ålder och tid för ansökan.

Skicka in din berättelse!

Skicka in en matchrapport eller berätta om en eldsjäl i din förening. Ditt bidrag publiceras här på swe3.se.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Håll dig uppdaterad om allt det senaste inom amerikansk fotboll, flaggfotboll och landhockey i Sverige.